A táltosok varázsszere
Bizony gyakran előfordul, hogy túlvállaljuk magunkat és egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy egy vírus vagy baktérium ledönt a lábunkról és kénytelenek vagyunk ágyban feküdni. Ilyenkor megváltás, ha van, amihez vagy akihez segítségért folyamodjunk.
A megfázás tüneteinek csökkentéséhez jó, ha van a tarsolyunkban olyan tudás, amivel dédnagyanyáink is seperc módon megoldották a problémákat. Ezen tanakodtam, amikor leessett a tantusz, hogy nekem az erkélyem egyik ládikójában hever a megoldás a gyötrő orrdugulásos köhögesemre.
A magyar táltosok egyik gyógyító italát készítettem el én is. Alapanyaga egy titokzatos gyógynövény: a zsálya. Olvastam róla, hogy több betegség gyógyíreként használták (nemcsak) a táltosok, akik ennek a gyógynövénynek a segítségével ejtették révületbe, hozták megváltozott tudatállapotba a hozzájuk fordulókat és segítettek nekik a gyógyulásban.
Ezúttal nekem is ez segített: a zsálya. Különleges kesernyés illóolajával máris elűzte bennem a félelmeket, a kétségbeesést, hogy most akkor ki fog munkába menni, ki fogja ellátni a gyerekeket itthon stb. Úgy éreztem, helyre kerültek bennem a dolgok, mihelyt elkezdtem kortyolgatni a zsálya finom teáját.
A sokféle zsályafaj közül gyógyításra legalkalmasabb az orvosi zsálya, mely könnyen termeszthető erkélyládákban is. Neve a latin salvere (megőrizni) szóból ered, ami arra utal, hogy minden betegséget gyógyít, ezért hívják növényi aszpirinnek is.
Az ókori görögök és rómaiak tartósításra használták a zsályát a rozmaringhoz hasonlóan, később a gyógyászatban is rangos helyet szerzett magának. A görög Dioszkoridész vizelethajtónak és menstruációt serkentőnek tekintette, de a gyógynövény leveleit sebek kezelésére is ajánlták. A rómaikak kígyóharapás gyógyszereként, valamint bélféreg, epilepszia, mellkasi bántalmak ellen is javasolták. A keresztes hadjáratok után a zsályának földöntkívüli tulajdonságokat tulajdonítottak. A középkori Franciaországban a királyi gyógynövénykertben is zsályát termesztettek. Az indiai ajurvédikus orvosok menstruációs panaszokra, a szoptató anyák emlőgyulladására, valamint kedélybetegség, álmatlanság, aranyér és szembetegség gyógyítására rendelték el.
Fizikai síkon a zsályatea hatását elfogyasztása után 2-3 óra múlva fejti ki. A zsályateát gyakran használják torokfájás és egyéb légúti problémák kezelésére. A tea gyulladáscsökkentő tulajdonságai segítenek csökkenteni a torokgyulladást, míg összehúzó tulajdonságai csökkentik a nyálkaképződést, csökkentik a köhögést és a kiszáradó orrot. A tea antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek segíthetnek a bakteriális és vírusos fertőzések leküzdésében.
A zsálya az egyik legnépszerűbb gyógynövény a fogászatban, mert csökkenti a fogfájást, a gyulladásokat és a rossz leheletet. Antibakteriális és sebgyógyító tulajdonságokkal is rendelkezik. Emiatt a zsályateával történő gargarizálást gyakran ajánlják fertőtlenítő hatásként fogínygyulladásra. A zsálya alapú szájvíz képes eltávolítani a fogszuvasodásért felelős baktériumokat.
A zsálya egyedülálló előnyöket is kínálhat a nők számára, mint például csökkenti a hőhullámokat a menopauza szakaszában. A Közel-Keleten a terhes nők általában zsályát használnak az emésztési tünetek, például az émelygés kezelésére, amely gyakori probléma a terhesség korai szakaszában. Összehúzó tulajdonséga révén segíti a bőrsejtek egészséges növekedését, lassítja az öregedés jeleit, csökkenti a ráncok kialakulását, segíti az ajakherpesz gyógyulását és gyorsítja a sebgyógyulást egyéb gyulladásos bőrproblémák kezelésében.
A zsályatea fogyókúrára is használható – serkenti az anyagcsereégést, oldja a zsírokat és megkönnyíti az emésztést. A zsályatea másik jótékony hatása a vesére és a húgyhólyagra, segíti e szervek megfelelő működését.
Mindenképp érdemes kertünk vagy erkélyünk díszeként tartani a zsályát, hisz értéke felülmúlhatatlan, emeli a hangulatot, elűzi a stresszt és megnyugtat.
Szilágyi Erzsébet, életviteli és spirituális tanácsadó, újságíró – 9elisabethszilagyi@gmail.com
Vegyél részt!
Kommentek