A százévesek titka
A hagyma származási helye az ókori Egyiptom, ahol isteni eredetűnek tartották, mágikus növényként és orvosi gyógymódként használták. Gyógynövény hírnevének megszilárdítása Plinius római orvosnak köszönhető, aki elsőként írt róla. Bár azóta több mint két évezred telt el, a csípős és aromás zöldség iránti érdeklődés nem lankadt.
Valamennyi európai nép népi gyógyászatában azt mondták és mondják, hogy a hagyma hosszú életet ad nekünk. A Kaukázus magaslatain élő százéves lakosságtól megkérdezték a hosszú élet titkát és a megkérdezett százévesek közül sokan a hagymának tulajdonították rendkívüli életerejüket, amelyet kora gyermekkoruk óta naponta fogyasztottak és a betegségek elleni védőbástyának tekintik. Kétségtelenül a zöldhagyma rendelkezik a regenerációs folyamatok legerősebb fiatalító, tisztító és serkentő tulajdonságaival, amiket szerény igyekezetem szerint próbálok most bemutatni nektek.
A zöldhagymának nagyon eltérő tulajdonságai vannak a felnőtt, érett hagymáétól. De tudjunk meg többet a hagyma összetételéről, „gyermekkori” szakaszában. Salátákban és ételekben fogyasztva a zöldhagyma főzés közben is megőrzi csodálatos tulajdonságait. A szakemberek szerint ez a természet által kínált egyik legerősebb gyógyszer. Tavaszzal fogyasztva erősen vizelethajtó és tisztitó hatású. Jelentős mennyiségű C-vitamint, B9-vitamint, káliumot, kalciumot tartalmaz, ezáltal képes szabályozni a szervezet endokrin tevékenységét és erősiteni az immunrendszert.
De a klasszikus tápanyagokon kívül ez a növényi finomság számos, nagyon erős terápiás hatású vegyületet is tartalmaz, amelyek növelik a szervezet mikrobákkal szembeni ellenálló képességét. A zöldhagymában található jelentős antioxidánsok közül megemlíthetjük a karotént, A-, E-, C-vitamint, kvercetint és zeaxantint stb.
A zölhagymában található kvercetin gyulladásgátló és antihisztamin tulajdonságokkal rendelkezik, ami igen hasznossá teszi a fogyasztását a krónikus betegségekben, főként a szív- és érrendszerre gondolok, és allergiában szenvedők számára. A karoténnak és a zeaxantinnak köszönhetően a zöldhagyma fogyasztásával megelőzhetjük a daganatos betegségeket és a vércukorszintünket is szabályozhatjuk.
Egy másik nagyon fontos antioxidáns, amit a zöldhagyma tartalmaz, az a klorofill. Köztudott, hogy a klorofill megtisztítja a szervezetet a nehézfémektől, a szabad gyököktől és mindenféle szennyező anyagtól, az élelmiszerekben található E-ktől, a levegőben, vízben vagy mindennapi élelmiszereink csomagolásában lévő káros anyagoktól, vagy a cigarettafüstben lévő kátránytól.
A zöldhagymáról az is elmondható, hogy hatékonyan szabályozza a veseműködést, különösen, ha ez magas folyadékfogyasztással jár. Krónikus vesebetegség estén ajánlott zöldhagymát fogyasztani naponta, különösen reggel és este. A gyógymód hatékonyságának növelése érdekében keverje össze salátákban zöld tárkonnyal és retekkel (gyökérrel és levelekkel). Mindhárom zöldségnek erős vizelethajtó hatása van, mossa a veséket a felgyülemlett homoktól,
Bőrgyógyászati betegségekben szenvedőknek is ideális a zöldhagyma fogyasztása a nagy mennyiségű kén általi erős méregtelenítő hatása miatt. Az ekcéma péládul egy nagyon súlyos és hosszan tartó bőrprobléma, amit leggyakrabban immunproblémák és a szervezet hormonális egyensúlyhiánya okoz. Eezeknek a rendellenességeknek a leghatékonyabb diétás kezelése három zöldség: zöldhagyma, kaporlevél és zellerlevél kombinációjával történik. Vannak olyan esetek, akiknél az évek óta fennálló ekcéma szinte csodával határos módoni, 2-3 nap alatti eltűnését tapasztalták, amikor e három zöldség kombinációjával végeztek kezelést saláta formájában, amit éhgyomorra fogyasztottak.
A fogyni vágyóknak is jó hírem van: a zöldhagyma nagyon gazdag rostban, folsavban, B6-vitaminban, kénben és magnéziumban, ugyanakkor alacsony a telített zsír-, nátrium- és koleszterintartalma. Ezáltal tökéletes tápértékkel rendelkezik ahhoz, hogy meg tudjunk szabadulni a testünkben felhalmozott felesleges zsírtól és koleszterintől, és egyben a vasháztartásunkat is rendbe rakjuk.
Láthattuk, hogy komplex kémiai összetételének köszönhetően a zöldhagyma több terápiás tulajdonságokkal rendelkezik, ezért nem hiányozhat asztalunkról és étrendünkből.
Szilágyi Erzsébet, életviteli és spirituális tanácsadó és tréner, újságíró
9elisabethszilagyi@gmail.com
Vegyél részt!
Kommentek