Egészség tudat vagy betegségtudat?
Az évszázadok folyamán nagyon sokat változott az ember nézőpontja és hitrendszere a betegségekkel szemben, ezzel együtt az egészségtudata más lett. Sokat beszélünk az egészséges táplálkozásról, mozgásról, ételekről, környezetről, mérgező kapcsolatokról, negatív, lehúzó energiákról, amik hosszú távon nem jók nekünk… és lassan, észrevétlenül, többet beszélünk a betegségekről, mint az egészségről. De mi is egyik és mi a másik? Kinek mi… Néha úgy tűnik, van egy fajta divat is, épp mikor mi van felkapóban.
Az egészség mindenki számára fontos tényező az életben. Azonban vannak olyan emberek, akik hosszú ideig betegnek érzik magukat, és kérdésessé válik számukra, hogy megéri-e meggyógyulni vagy sem. Ez a dilemmája sokaknak, és fontos megérteni az egészségtudat és a betegségtudat közötti különbséget.
A betegségtudat olyan állapot, amikor valaki folyamatosan a betegségére összpontosít. Ez az állapot lehetővé teszi számára, hogy a betegsége részeként azonosítsa magát, és szinte azonosítja a személyiségét is. A betegségtudatban élő emberek gyakran beszélnek betegségükről, panaszkodnak és állandóan a tüneteikre koncentrálnak. Ez az állapot negatív hatással lehet az életminőségre és a mentális egészségre. Ezt nagyon jól megfigyelhetjük akkor amikor egy orvosi rendelő vagy kórház folyósóján várakozunk, ugyanis arról folyik a beszélgetés, hogy kinek súlyosabbak a tünetei. Az egyik elmondja milyen baja van, sőt, már diagnosztizálja is magát még orvosi vizsgálat előtt, a másik pedig rátromfol, hogy az semmi…. Neki aztán még súlyosabb. Mintha valami dicsőség lenne, ha egyik ember betegebb a másiknál, versenyszerűen cukkolják egymást.
Az egészségtudat azonban az egészségre való összpontosítást jelenti. Az egészségtudatos emberek odafigyelnek a testükre és az egészségükre, de nem hagyják, hogy az egészségügyi problémák meghatározzák az életüket. Az egészségtudatos életmódra törekvő emberek egészséges táplálkozást folytatnak, rendszeresen mozognak, és gondoskodnak a testi-lelki egyensúlyról. Az egészségtudat pozitív hatással van az életminőségre és a mentális egészségre is. Persze, van, amikor fordítva történik a sorrend, ugyanis gyorsabban érzik meg az energetikájukban a betegséget, még mielőtt az a fizikai testben is jelentkezne és ezzel lépéselőnyben vannak, mert akkor megelőzhetik a betegség fizikai szintű megjelenését.
Fontos arról is beszélni, hogy minden betegségnek lelki oka van, és ezt nem én mondom, hanem nagyon sok kutatás eredménye lett ez a következtetés, sőt kész lexikonok is vannak már ezzel kapcsolatban. Ez sokat segít abban, hogy tudatosítsuk a lelki vonzatát is a fizikai problémának, nézzük meg honnan erednek a mélyeb dolgok, hiszen, ha azon is dolgozunk, nem csak a fizikai testen, akkor nem fog visszajönni a betegség, lásd a rákos megbetegedések többsége kiújul. Ilyenkor a legjobb megoldás az, ha több területen is dolgozunk a gyógyulás érdekében, úgy lelki, mint fizikai síkon.
Hipnoterapeutaként sok mindennel keresnek meg. Traumák feldolgozásától, energetikai tisztításon át egészen a fizikai gyógyulást kérve. De persze van, aki puszta kíváncsiságból vagy személyiségét szeretné spirituális szempontból fejleszteni.
Viszont, én magam is kezeltem már olyan személyt, akinek, bár már nem volt meg a betegsége, de lélek szinten nem volt meggyógyítva a probléma, és bármikor visszafordulhatott volna. Igazából voltak is már tünetek a kiújulásra, de időben elcsíptük a dolgokat és meg tudtuk oldani a gyökér problémát újabb bonyodalom nélkül.
Egy másik esetem pedig kifejezetten az egészségtudatot mutatja és csak tanulni lehet tőle, ugyanis egy 75 éves bácsi, annak ellenére, hogy Parkinson kórtól szenved, mellette meg sok más baja is van, tele van élettel, életkedvvel és sok jövőbeli tervvel. Azt tervezi, hogy teljesen meggyógyul pár hónapon belül, aztán elmegy sofőr vizsgázni és boldogan vezeti majd a kis autóját a városban. Egyszer meg úgy érkezett be hozzám, hogy a 90 éves anyósa beteg volt, úgy gondolták elmegy. Ő maga sem volt a legjobban, ezért azt üzente neki az unokájától, hogy nem halhat meg előtte, mert még csak 90 évesen kezdődik az élet. Meg kell várja, hogy tudjanak találkozni. És valami csoda folytán, az anyós nem ment el, sőt, az életkedve is kicsit jobb lett. 🙂
Amikor valaki hosszú ideig betegnek érzi magát, könnyen beleeshet a betegségtudatba. Ez az állapot megbéníthatja az embert, és akadályokat gördíthet a gyógyulás útjába. A betegségtudat állandóan a betegségre összpontosít, és nem enged helyet az egészségtudatnak. Ezért fontos a betegségtudatból az egészségtudatba való átmenet. A betegségtudatból az egészségtudatba való átmenet kulcsfontosságú a gyógyuláshoz. Ez magába foglalja a pozitív gondolkodást és a tudatos döntéseket az egészség javítása érdekében. A betegnek el kell fogadnia, hogy a betegség csak egy része az életének, és nem határozza meg az egész személyiségét. Fontos, hogy a betegség kezelése mellett az egészségmegőrzésre is koncentráljon.
Az egészségtudat kialakítása segít a betegnek a gyógyulás útján. Az egészségtudatos életmód, mint például az egészséges táplálkozás, a testmozgás és a stresszkezelés, meditálás, negatív programok felismerése és lecserélése, blokkoldás és sok más hasonló módszer, pozitív hatással lehet a testre és a lélekre. Az egészségtudatosság erősíti az immunrendszert és segít az egészség fenntartásában. A betegség mellett az egészségtudatnak is helyet kell kapnia az életben. A gyógyulásra való törekvés és az egészségtudat közötti egyensúly megtalálása nem könnyű feladat. Azonban megéri a fáradságot. A gyógyulás lehetővé teszi az embereknek, hogy visszanyerjék az életüket, és élvezhessék az egészséget és a boldogságot. Az egészségtudat kialakítása segít az embereknek megtalálni az egyensúlyt a betegség és az egészség között. Választani kell, hogy benne maradunk még a betegség tudatában, amíg már nem bírjuk, vagy elengedjük a betegséget és az egészség felé fordulunk.
Furcsának tűnhet, de a betegségek is jók valamire, ugyanis azok is tanítanak valamire. Ha elég tudatosak vagyunk, megvizsgálhatjuk az üzeneteiket, megérthetjük, hol hibáztunk, mit kell tanulni abból a helyzetből, hol történt a kibillenés, hol nem voltunk elég figyelmesek a dolgokban. Ha képesek vagyunk felismerni hol volt a hiba, lehet évekkel ezelőtt, lehet gyerekkorban, lehet átvettünk egy programot a családból, de lehet hoztuk magunkkal előző életből. Bárhol is történt az akadály, a törés, van mód a megoldására. Ha megengedjük magunknak ezt megoldani, felszabadulhatunk a betegségünk béklyóiból és tudjuk szabadon élni életünket, visszatérve az egészségtudathoz és az egészséges életmódhoz.
Meg kell értenünk, hogy a betegség csak egy állapot az életben, és nem határozza meg az egész személyiségünket. Az egészségtudat fontos ahhoz, hogy megtaláljuk a gyógyulás és az egészség útját, és fogadjuk el, hogy mindenkinek más útja van az egészség felé. Van, aki még mindig a tabletták híve, van, aki mélyebbre megy. De bármi is legyen az a módszer, ami segít, mindig az teszi rendbe a dolgokat, amit mi be tudunk fogadni, ami akkor a számunkra a legmegfelelőbb és a leghelyénvalóbb. Sose szabad erőltetni semmit, mert minden eljön a maga idejében, de ez nem azt jelenti, hogy nem kutatunk és teszünk mindennap, még ha csak egy kicsit is, az egészségünk érdekében. A betegségtudat helyett az egészségtudatba való átmenet segít az embereknek megtalálni az egyensúlyt és élvezni az egészséget és a boldogságot.
Ha te is keresed a megoldást és a kiutat az egészség és boldogság felé, keress bátran. Segítek megtalálni a számodra legmegfelelőbb utat.
Tatár Annamária Hipnoterapeuta & Reiki mester
Vegyél részt!
Kommentek